اولین وبلاگ تخصصی خودنویس و خودکار

معرفی انواع قلم

ویژنامه اولین سالگــرد

دوستان عزیر مطالب وبلاگ در تاریخ دوشنبه ۲۶/۵/۱۳۸۸ به روز شد اما جهت حفظ ترتیب انتشار تاریخ قید شده در پایین صفحه متفاوت از تاریخ ذکر شده ی امروز است.

تقارن اولین سالگرد تاسیس وبلاگ و ایام فرخنده ماه شعبان را به دوستان و همراهان همیشگی تبریک عرض نموده و اوقات خوشی برایتان آرزومندم.

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این هم کیک تولد یک سالگی وبلاگ:

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سر مقاله:

چرا وبلاگ خودکار و خودنویس

دقیقاً سال گذشته در چنین ایامی بود که به دنبال خرید یک خودنویس با سرقلم خاص بودم ،منظورم از خاص خودنویسی بود که سر قلم آن همه جا در دسترس نباشد. تا سرانجام به کمک یکی از دوستان توانستم یک خودنویس با سر قلم OM در فروشگاه پارکر لطیفی  پیدا کنم .فکر می کردم همه چیز تمام شده اما نه باز هم باید جستجو می کردم و به عبارت دیگر این تازه آغاز راه بود. با خودم گفتم که باید خودنویس های خاص دیگری هم پیدا کنم .

البته باید توان مالی ام را هم می سنجیدم چون چیزی که خاص باشد تا حدودی هم ممکن است گران قیمت باشد.به هر حال جستجو برای یافتن خودنویس با سرقلم OB و OBB  شروع شد . آن ایام را هیچ زمانی از یاد نمی برم ،از این فروشگاه به آن فروشگاه و ازاین شرکت به آن شرکت ، اما جستچو به نتیجه نرسید .یادم می آید که

خیلی نومید شده بودم یک روز به سراغ یک کلید ساز رفتم و عکس این دو سرقلم را به همراه یک خودنویس Paper mate   با خودم بردم .عکس ها را به او نشان دادم و از او خواستم تا با دستگاه فرز برایم نوک خودنویس را به ان حالت در بیاورد اما تا نوک قلم به دستگاه رسید کاملاً از بین رفت و این بار با سوهان خواستیم کمی ترمیمش کنیم اما نشد آنچه می خواستم. یک بار به هم به سراغ یکی از دوستان که کارگاه کابینت سازی دارد رفتم و از او خواستم که با قیچی آهن بر برایم شکل سر قلم را تغییر دهد اما این بار هم تما م سرقلم از بین رفت. هرچه می گشتم نامید تر می شد می شدم تا اینکه یک دوست خیلی خیلی خوب  راهی جلوی پایم گذاشت که فکرش را هم نمی کردم این دوست خوب کتابی دارد که منبع نور و هدایت است و در کتابش هم به قلم سوگند یاد کرده همه ی شما هم او را می شناسید وبارها از کمک های او بهره مند شدید، اری پروردگار مهربان در دل نا امیدم روزنه ای گشود و با شرکت ایران تچ و مدیریت محترم آن آشنا شدم ،شرکت و مدیرت محترم آن  زحمات بسیاری را متحمل شدند تا سرانجام آنچه یافت نمی شد را پیدا کردیم.

اکنون که هر ماه این وبلاگ را به روز می کنم خوشحالم از اینکه دیگر با حسرت و تصور اینکه این انواع خودنویس یافت نشدنی هستند ، به جستجو نمی پردازم . فکر می کنم که باید در این شادی ام همه سهیم باشند .

حالا که با یاری آن مهربان بی همتا و عنایات بی پایانش که شکر یکی از هزار آن را نمی توان کرد و نیز محبت و همراهی دوستان علی الخصوص شرکت ایران تچ و فروشگاه پارکر لطیفی و پدر مادر عزیز م که در بعضی مواقع از کمک مالی آنان بهر ه

مند شدم ، دسترسی به آنچه ناممکن می نمود ممکن شد، به دوستداران و عزیزان علاقه مند مژده می دهم که اگر عمری به این جهان فانی باقی باشد سعی می کنم که مطالب وبلاگ این بار پربار تر از گدشته باشد و برای نیل به این مهم  دست یاری گرتان را به همکاری می فشارم و منتظر انتقادات و پیشنهادات شازنده شما هستم.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تاریخچه پلیکان قسمت چهارم

سال 1972

در این سال پلیکان اولین جوهر خودنویس خود را تحت عنوان Tintentiger تولید کرد .نکته قابل تحسین این جوهر آن بود که به آسانی پاک می شد. در سال 1977 این جوهر بهRoyal Blue تغییر نام یافت.

سال 1973

در این سال شرکت به مرحله ای رسیده بود که امکانات موجود در Podbielskistasse جوابگوی گسترش و توسعه نبود.ساخت و ساز محصولات به منطقه Peine   در حدود 30 کیلو متری شرق هانوور منتقل شد.هنوز محل تولید قلم های پلیکان و دفتر و محصولات دیگر در این منطقه است.

سال 1974

در این سال با همکاری متخصصین در امر تعلیم خط پلیکان دست به تولید محصولات آموزشی برای آموزش ساده دست خط زد.در این سال بود که نقش  خودنویس Pelikano  بسیار حیاتی می نمود.

سال 1978

در این سال فرم قانونی شرکت از GmbH به AG تبدیل شداین نشان بدان معنا است که سهام شرکت علاوه بر خانواده با دیگر مالکان ان تقسیم شد. یارزنامه شرکت به 607.8  میلیون DM افزوده شد و دسته بندی مخصولات در این شرکت با طیف وسیعی از محصولات بازی و سرگرمی توسعه پیدا کرد..نیز شرکت های تابعه تولید پرینتر های اداری ، پروژکتور ، حامل داده ها وابزار رسم فنی و حتی محصولات آرایشی را آغاز کردند.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

معرفی سری (Souverän  (1

 

سری 320 : بسیار گرانبها ، تولید شده از محصولات مرغوب ،رزین دار ، حلقه گیره و نوک طلا ،دکوراسیون دارای رادیوم ،حکاکی روی نوک قلم .

در اندازه های ریز F ، متوسط M ، پهن B

در د و رنگ سبز و نارنجی

 

                    


معرفی لامی safari

 

تهیه شده از پلاستیک محکم ABS همراه با بخش نازل ارگونومیک و گیره ی فنری محکم .این محصول در چهار نوع خودنویس ،خودکار ، مداد اتود (مکانیکی ) ،و روان نویس در رنگهای آبی ،زرد ، قرمز، زغالی.

پلاستیک بکار رفته در این محصول از نوع قالبی است.اندازه مغزی های مداد مکانیکی 5/0 ازنوع HB است.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 معرفی پارکرJotter

 

این محصول در چهار نوع خودنویس ، خودکار فشاری  خود نویس ، مداد مکانیکی (اتود ) و در رنگهای تمام استیل ضد زنگ ، نیمه استیل قرمز ،نیمه استیل آبی ، نیمه استیل مشکی .

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

گران ترین خودکار و خودنویس

 

 

 

- گران ترین خودکار و خودنویسی که نوک آن با الــماس ســاخته شده و بدنه آن از

 

  طلای هجده عیار است به وسیله آلفرد دان هیل به فروش رسیده است. یک جفت

 

  از این قلم به مبلغ نه هزار و نهصد و چهل و سه پوند انگلیسی فروخته شد. یکی

 

  از این قلم ها خودکار و دیگری خودنویس بوده است .

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

هدیه  ویژه سالگرد

 

برای دریافت هدیه اینجاکلیک کنید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مطالب زیر از سایت رسمی مجله بخارا اخذ شده است.

 125 سالگى قلم خودنويس واترمن‏

 

 

قلم بازى هم عالمى دارد. ما چند نفرى هستيم كه در اين زمينه كارمان بالا گرفته و در مجموعه سازى از قلم خودنويس، حتى كيف و كت خود را گرو مى‏گذاريم. داستانها از مجموعه‏هاى قلم خودنويس دارم كه به مناسبت خواهم آورد.

 عصر 24 آذر 87 به همت مهدى قائمى (مديرعامل شركت بازرگانى بيدار) جشنى به افتخار 125 سالگى خلاقيت، نوآورى و طراحى استادكارانه قلم‏هاى واترمن در خانه هنرمندان برگزار شد. در اين مراسم كه با حضور سفير فرانسه و گروهى از اهل قلم برگزار شد از قلم خودنويس جديد واترمن بنام (Ed Son 125 ans) رونمايى شد. از اين قلم خودنويس اغواگر و طناز فقط 1883 عدد توليد شده است و داراى شماره و شناسنامه است. علت عدد 1883 هم برمى‏گردد به سالى كه لوئيس ادسون واترمن قلم خودنويس را اختراع كرد. پيش از اختراع قلم خودنويس فعلى، كه ما با آن مى‏نويسيم، روال معمول اين بود كه نوك قلم را در مخزن جوهر (دوات) مى‏زدند و با آن مى‏نوشتند. از اين رو پس از نوشتن هر چند كلمه بايستى نوك قلم مجدداً به جوهر آغشته مى‏شد. آقاى واترمن با طراحى مخزن جوهر (اصطلاحاً پمپ خودنويس) در داخل بدنه قلم نخستين خودنويس امروزى را اختراع كرد.

 بد نيست بدانيد كه انگيزه لوئيس ادسون واترمن از اختراع نخستين قلم خودنويس اين بوده: او يك بار قرارداد مهمى را فقط به اين خاطر از دست داد كه قلمش ناگهان خشك شد و ننوشت. در نتيجه رقيبش، با استفاده از چند دقيقه تأخير او، قرارداد را امضا كرد.

 

 تفاوت خودكار و مداد از نظر سهراب سپهرى‏

 حال كه صحبت از قلم شد، اين مطلب را هم بخوانيد. چندى پيش اطاق آبى سهراب سپهرى را مى‏خواندم. اين كتاب به ويراستارى انسانى فاضل و ارجمند، پيروز سيار، منتشر شده است. در جايى از اين كتاب، سپهرى به تفاوت ميان خودكار و مداد در نوشتن مى‏پردازد و مى‏نويسد:

 «حرف از خودكار مى‏زديم. خودكار از شأن قلم كاست. و دوات را نفى بلد كرد. اما اين همه ماجرا نبود. خودكار آفتى شد و به جان مداد افتاد. با خودكار مرثيه مداد نوشته شد. مداد يار ديرينه ما بود. سده‏ها دست‏افزار نوشتن بود. دست كم از زمان نيكلا ژاك كنته، كه روانش شاد.

 ميان خودكار و مداد تفاوت بسيار است: مداد را نرمى بود. خودكار را درشتى است. مداد با سپيدى كاغذ الفت مى‏گرفت. خودكار به پاكى كاغذ چيرگى مى‏جويد. آن را شرم و حيا برازنده بود. اين را پرده‏درى درخور است. هنجار مداد انتزاعى بود. روش خودكار عينى است. مداد سياه، سياه و سپيد را در خود داشت. خودكار سياه را جز سياهى نيست. آن را حضورى منفعل بود. اين را ظهورى فعال است. مداد اگر به خطا مى‏رفت، امكان محو خطا بود. خودكار اگر بلغزد، لغزش به پايش نوشته است. مداد، خود نمى‏نمود. خودكار مى‏فريبد. و چشمگيرى خودكار بدان شيوه بود كه پنجه هنرور را هم گرفت: و نقاش بى‏خبر اين روزگار مداد را فروگذاشت، و خودكار را برگرفت تا افزار طراحى كند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم مرداد 1388ساعت   توسط میرزا قلمدون  |